Hľadať
Menu

Nachádzate sa tu: Úvod Blog Ako vyčistiť a dokonale vyleštiť zrkadlo

Ako vyčistiť a dokonale vyleštiť zrkadlo

Odtlačky prstov, škvrny od zubnej pasty, stopy po kvapkách... Zrkadlá sú namáhané. A nie je ľahké vyčistiť ich úplne bez šmúh. Preto sme zostavili zoznam osvedčených metód na dokonale čisté a vyleštené zrkadlo.

Buďte opatrní s vodou

Čistenie obyčajnou vodou nie je úplne zlé, ale dávajte pozor, aby ste jej nepoužili príliš veľa. Najmä ak má zrkadlo rám, voda by doň nemala vtekať. Zrkadlá s rámom majú radi prach aj na spodných rohoch, ktorý pri čistení len rozotriete. Najlepšie ho odstránite pomocou starej zubnej kefky.

Po mokrom čistení zrkadlo dôkladne osušte - najmä okraje. Na tento účel je ideálna handrička z mikrovlákna. Papierová utierka by zanechala šmuhy a froté handrička by nečistoty rozniesla po okolí.

Po vyčistení vodou je potrebné zrkadlo ešte riadne vyleštiť. Ako to urobiť, vám povieme na konci tohto článku.

Aké produkty sú vhodné na čistenie zrkadla

Ak je zrkadlo naozaj špinavé a voda na to nestačí, pomôžu vám čistiace prostriedky. Vyhnite sa však čistiacim prostriedkom na okná a sklo. Často obsahujú zlúčeniny na báze chlóru, ktoré zrkadlo nenávratne poškodia, ako aj mydlo, ktoré zanecháva šmuhy. Vhodné sú čistiace prostriedky na báze alkoholu alebo peny s nanotechnológiou určené špeciálne na čistenie zrkadiel.

Na čistenie môžete použiť aj jedlú sódu, ocot alebo citrón

Dokonca aj bežné prísady, ktoré nájdete doma, vám môžu pomôcť pri čistení zrkadla. Tak ako to robili naše babičky. Voda a citrón vám pomôžu odstrániť vodný kameň, ale špinu naozaj nevyčistia. Na to je lepší vínny ocot alebo jedlá sóda. Stačí zmiešať vínny ocot pol na pol s vodou, jedlú sódu len s niekoľkými kvapkami vody, aby vznikla kaša. Dávajte však pozor, aby sa sóda rozpustila. Je abrazívna a mohla by poškriabať zrkadlo.

Pri všetkých týchto domácich čistiacich prostriedkoch dbajte na to, aby sa nedostali do kontaktu s okrajom zrkadla. Ich kyslosť by ich mohla poškodiť.

 

Ako dokonale vyleštiť zrkadlo

Už vieme, ako vyčistiť zrkadlo, teraz je čas ho poriadne vyleštiť. Určite ste už počuli o leštení zrkadla novinami. To však nie je ideálne riešenie. Keď noviny navlhnú, môže z nich vytiecť farba a zrkadlo sa nenávratne poškodí. Jeho ostré hrany potom spôsobia, že zrkadlo bude náchylné na poškriabanie. Čo teda použiť? Najlepší spôsob leštenia zrkadla je pomocou handričky z mikrovlákna.

Ako leštiaci prostriedok potom použite:

  • vodu zmiešanú s octom,
  • jeden z čistiacich a leštiacich prostriedkov zakúpených v obchode, ktoré sme opísali vyššie,
  • obyčajný alkohol.

Utierku z mikrovlákna dvakrát preložte na polovicu, aby ste získali niekoľko čistých plôch. Keď je jedna z nich špinavá alebo príliš mokrá, uterák otočte. Takto dosiahnete najdokonalejší výsledok. Potom celé zrkadlo zahlaďte vybraným prípravkom (ale nepreháňajte to) a leštite systematicky od ľavého horného rohu smerom doprava a pomaly nadol.

Znie to triviálne, ale uvidíte ten rozdiel, keď bude zrkadlo lesklé ako nikdy predtým! Rovnakým spôsobom môžete vyleštiť aj sklo v sprche alebo sklenený konferenčný stolík.

TIP: V prípade zrkadiel LED si môžete vybrať praktické vyhrievanie ako šikovný doplnok. Zrkadlo sa nebude zahmlievať. Nebudete sa musieť obávať šmúh od kvapiek vody.

Späť na prehľad

Hore